Vermogensbeheer
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Eén vlinder maakt nog geen zomer

Zoals u weet schiet de AEX de laatste tijd alle kanten uit. In de maand juli zijn we gedaald van 425 naar 375 en nu staan we weer 404. Het is dus zeer lastig om in te schatten wat voor een positie we moeten innemen, a la hausse of a la baisse. De onrust heeft er wel voor gezorgd dat de volatiliteit van de AEX flink is toegenomen.
 
 

Voor wie wil profiteren van deze toegenomen vollie, maar niet het risico van grote verliezen wilt, kan een butterfly overwegen. Daarbij worden at-the-money opties verkocht en out-the-money opties gekocht. De at-the-money-opties hebben de meeste verwachtingswaarde en zijn dus relatief het duurst. Vandaar dat we deze opties verkopen. De verwachingswaarde (ook wel tijdswaarde genoemd) van een out-the-money optie is gelijk aan die van een in-the-money. Een 10 % OTM optie heeft dezelfde verwachtingswaarde als een 10 % ITM optie.
 
 
Butterfly
Stel we kopen een call butterfly op de AEX. Voor de goede orde, indexopties vinden altijd plaats via het cash settlement systeem. Dat wil zeggen dat op afloopdatum de waarde van de indexoptie wordt berekend en in geld verrekend. Dit is de tegenhanger van de methode van fysieke levering, zoals die geldt bij aandelenopties of commodities.
 
Met een looptijd tot juni 2009 openen we drie posities:
 
Koop 1 call AEX juni 2009 360: € 63,05                                            
Verkoop 2 calls AEX juni 2009 400: € 75,00 (2 x 37,50)
Koop 1 call AEX juni 2009 440: € 18,55

Voor deze combinatie moeten we € 660 (6,60*100) betalen, exclusief de transactiekosten uiteraard.

Maximaal verlies
Het maximale verlies bedraagt de investering van € 6,60. Daarnaast hebben we een ruime range waarbinnen de constructie winst opleveren. We kunnen voorlopig dus rustig afwachten waar de beurs heen gaat en langzaam de tijdswaarde laten verdampen. Niet onaardig in dit soort hectische markten.

Met deze call butterfly hebben we altijd een dichte positie. Reken maar mee. Stel de index stijgt van 404 naar 440 punten op expiratie. Via het cash settlement systeem moeten we dan uit hoofde van de verkochte calls 200 x (440 – 400) = 8.000 betalen. Tegelijk ontvangen we voor de gekochte call 360 € 8.000 terwijl de call 440 waardeloos afloopt. Indien de index op 360 of lager sluit, dan lopen alle opties waardeloos af.

Break even punten
Bij een butterfly gaat het vooral om de range waarbinnen we winst maken en wat de investering is. De buitenste punten van onderstaande grafiek zijn de uitoefenprijzen van de gekochte calls gecorrigeerd voor onze investering. Aan de onderkant ligt het break even niveau dus op 360 + 6,60 = 366,60 en aan de bovenkant op 440 – 6,60 = 433,40. Bij een slotstand van de AEX binnen de 366,6 en 433,4 punten wordt er winst gemaakt.
 

Bij een indexstand van bijvoorbeeld 375 (de bodem die we in juli hebben gezien) levert de gekochte call 360 15 op. De calls 400 en 440 expireren zonder waarde. De winst is dan 1.500 – 660 = € 840.

Maximale winst
De maximale winst bereiken we op een indexstand van 400. Per saldo heeft de AEX dan niks gedaan, waardoor we maximaal profiteren van het verdampen van de verwachtingswaarde. De gekochte call 360 is dan € 4.000 waard en de overige calls lopen waardeloos af. De winst is dan 4.000 – 660 = € 3.340. Op onze investering van € 660 bedraagt de maximale winst dus ruim 500 %. De grote tussentijdse uitslagen die we nu mee maken deren ons niet aangezien het gaat om de stand van de AEX op expiratiedatum.

Aangezien we geen ongedekte positie schrijven (een put of een ongedekte call), levert deze constructie ook geen marginverplichting op.

drs Richard H.J. de Jong RBA is adjunct directeur vermogensbeheer bij Van Lieshout & Partners N.V. Hij is tevens beheerder van het Dutch Stock and Option Fund. Privé heeft hij geen positie in bovenstaande constructie. Voor zijn cliënten heeft hij ook geen positie in bovenstaande constructie.