|
Opties en dividend
Regelmatig krijg ik van lezers de vraag of het verstandig is net ná het dividend een call te kopen of net vóór het dividend een put te kopen. Immers, als een aandeel ex-dividend gaat, dan gaat de koers van het aandeel omlaag met het bedrag van dit dividend. (Uiteraard kan vraag en aanbod er weer voor zorgen dat de koers herstelt of verder omlaag gaat.) Hierdoor wordt de eerder gekochte put duurder en wordt de call goedkoper zodat je deze tegen een lagere prijs kunt kopen.
Zoals altijd geldt ook hierbij dat het niet mogelijk is om gratis geld te verdienen. Stel dat we wel denken dat we een goudmijntje hebben gevonden en we gaan na het dividend een call kopen.
Voorbeeld:
| Aandeel X noteert |
€ 20 |
| Call dec 08 uitoefenprijs 20 noteert |
€ 2 |
| Dividend |
€ 1 |
Nadat aandeel X ex-dividend gaat, daalt de koers van € 20 naar € 19. De call optie is at-the-money en heeft dus een delta van 0,5. Dat betekent dat de call daalt naar € 2 – (0,5 * 1) = € 1,5. Iemand die een dag eerder een call verkoopt voor € 2 kan dit de volgende terugkopen voor € 1,5. Je kunt dus gratis € 0,50 verdienen. Het vervelende is echter dat iedereen dit weet. Juist omdat iedereen dit weet, zullen veel beleggers de dag ervoor calls gaan verkopen. Door het aanbod van calls zal vanzelf de prijs van een call dalen naar € 1,50.
We kunnen het ook op een andere manier beredeneren. De market maker is meestal degene die de prijs van een optie bepaalt. Wij kopen een call, dus de market maker verkoopt aan ons een call. Omdat hij geen marktrisico wilt lopen, koopt hij ook de onderliggende aandelen. Aangezien de verkochte call een delta heeft van 0,5 zal hij dus 50 aandelen kopen. Stijgt het aandeel met 1 euro dan wint hij € 50 met zijn aandelen, maar verliest ook € 50 met zijn optie. Wij staan op een winst van € 50 (=1*100*0,5).
In bovenstaand voorbeeld heeft de dividend uitkering geen financiële gevolgen voor de market maker. Hij verliest 50 euro op het aandeel, maar ontvangt ook € 50 aan dividend. Er is dus geen reden voor de market maker om een andere prijs voor de optie te vragen.
Uit beide voorbeelden blijkt dat het verwachte toekomstig dividend al in de optiekoersen verwerkt is. Mocht het feitelijk dividend echter anders blijken te zijn, dan zal dit uiteraard wel gevolgen hebben voor de optiekoersen.
Eén aspect heb ik nog niet behandeld. Het blijkt dat als een aandeel ex-dividend gaat, het aandeel in de korte periode daarna vaak in koers oploopt. Waarschijnlijk komt dit omdat het lijkt dat een aandeel goedkoper kan worden gekocht. Dan kan het kopen van een call vlak voor dividend juist lucratief zijn. Maar goed, dit is iets anders dan bovenstaand voorbeeld omdat hier wel een risicovolle beslissing wordt genomen. Stel dat we gisteren op het slot een call ING hadden gekocht om gebruik te maken van het feit dat het aandeel vandaag ex-dividend gaat. De call juni 2008 24,50 kostte gisteren € 0,95. Corrigeren we voor de dividenduitkering van ING (€ 0,82) dan noteert het aandeel ING nu € 0,40 lager. De call heeft een delta van 0,50 en is dus gedaald van € 0,95 naar € 0,75.
drs Richard H.J. de Jong RBA is adjunct directeur vermogensbeheer bij Van Lieshout & Partners N.V. Hij is tevens beheerder van het Dutch Stock and Option Fund.
|