|
Winst nemen!
De titel van mijn vorige column had "winst nemen" met een vraagteken. Bij deze bijdrage durf ik een uitroepteken te zetten. Ik grijp terug op een column van vijf maanden geleden. Hierin stelde ik een agressieve rendementsstrategie met Fortis voor. Het betrof de koop van het aandeel en de verkoop van de call december 2009 30 en de verkoop van de dubbele put december 2009 30. De netto investering bedroeg 14.05. Het agressieve karakter zit in de dubbele put optie: onder het break even niveau lijden we verlies op een drievoudige positie.
We zijn nu vijf maanden verder. Na de turbulente maanden mei en juni is de beurs hersteld en in rustig vaarwater beland. Deze rust heeft zich vertaald in een sterke daling van de volatiliteit. Onderstaande grafiek geeft het verloop van de 50 daags volatiliteit van Fortis vanaf begin mei.
In de onrustige maanden steeg de vollie fors tot boven 30 eind juni/begin juli. Inmiddels zijn we op het lage niveau van 15 beland. Historisch wisselen perioden met lage en hoge volatiliteit elkaar af. De volatiliteit is een belangrijk onderdeel bij de prijsvorming van opties. Hoe hoger de vollie, hoe duurder opties zijn. We moeten dus alert zijn omdat we met een dubbele put zitten. Tijd dus om de positie te evalueren.
Het aandeel noteert 33, de call 5.85 en de put 3.25 x 2 = 6.50. Bij verkoop realiseren we dus een opbrengst van 20.65. Ten opzichte van de investering is dat 47 % winst, terwijl louter het aandeel 17 % is gestegen. In augustus is ook nog 0.59 of 4,2 % aan dividend ontvangen. Het totale rendement komt daarmee op 51,2 %. Hoewel het mogelijk toekomstig rendement nog groot is, namelijk 30 – 20.65 = 9.35 (plus dividenden), geeft de gedaalde volatiliteit aanleiding tot actie. Als deze stijgt, lopen de optieprijzen immers (fors) op en daalt ons ongerealiseerd resultaat weer aanzienlijk. De looptijd van de constructie is nog drie jaar dus deze gebeurtenis zal zich vrijwel zeker voordoen.
Sluit daarom in ieder geval één van beide puts. Verstandig is ook om de gehele positie te sluiten en de winst veilig te stellen. Gezien de looptijd van de opties komt er vast weer een herkansing om een nieuwe constructie op te zetten in een periode van hoge volatiliteit en overeenkomstige hoge optieprijzen.
Van Lieshout & Partners houdt voor haar cliënten posities in aandelen en opties Fortis aan. Kees van Lieshout heeft posities in Fortis via het Dutch Stock and Option Fund.
|