Vermogensbeheer
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Terugblik op Fortis
Winstnemen of blijven zitten?

Als vermogensbeheerder is het mijn werk om zo goed mogelijk een portefeuille te beheren. Misschien een open deur, maar het is van groot belang dat de portefeuille evenwichtig is opgebouwd en vooral voldoet aan de doelstelling van de portefeuille. Ik let hierbij onder andere op de samenhang tussen de verschillende aandelen en/of obligaties. Zo kan ik wel positief zijn over bijvoorbeeld het aandeel ABN AMRO, maar als de portefeuille al behoorlijk overwogen is in andere financiële waarden, dan kan het zijn dat ik de aandelen ABN AMRO toch niet opneem in de portefeuille.

Advies over individueel aandeel
Daarom vind ik het vaak moeilijk om u een goed advies te geven of u een aandeel moet kopen of verkopen. Dit zal in hoge mate afhangen van de samenstelling en het doel van uw portefeuille. Toch behandel ik in mijn columns met enige regelmaat individuele aandelen. Meestal zijn dit aandelen waar ik positief over ben. Hierbij let ik niet alleen op de vooruitzichten van het bedrijf, maar ook op de waardering van een aandeel. Een bedrijf kan wel hard groeien, maar als het aandeel erg duur is dan is deze groei vaak al ingeprijst. Een kleine tegenval in de winstgroei, kan dan tot behoorlijke koersdalingen leiden.

Of een aandeel waar ik positief over ben voor u geschikt is, kan ik uiteraard niet vaststellen. Zoals gezegd hangt dit onder andere af van uw portefeuille en van uw doelstellingen en risicobeleving. Het is dan ook aan u of u een advies wilt volgen of niet.

Wanneer kopen en wanneer verkopen?
Als ik positief ben over een bedrijf en het aandeel niet te duur vind, dan besluit ik logischerwijs het aandeel te kopen. Mocht het aandeel stijgen, dan moet ik tevens beslissen wanneer ik het aandeel weer ga verkopen. Juist dit laatste vergeten veel beleggers. Daarom bekijk ik in dit artikel of we de eerder gekochte aandelen Fortis moeten verkopen of dat we ze moeten blijven houden.
 
Fortis
In mijn artikel van 6 juni jongsleden adviseerde ik de koop van het aandeel Fortis tezamen met een optieconstructie. Voor de speculatievere belegger, behandelde ik ook een optieconstructie op Buhrmann. Deze laatste staat door de daling van Buhrmann nog steeds op verlies. Omdat ik toch vertrouwen blijf houden in het aandeel, laat ik deze constructie nog zitten.

Fortis is gisteren met uitstekende cijfers naar buiten gekomen. De halfjaarwinst groeide met 26 % en de winst steeg met 33 % op jaarbasis. Ook het interim-dividend is verhoogd naar € 0,58. Nog belangrijker is dat Fortis volgend jaar hoogst waarschijnlijk haar lange termijn doelstelling van een jaarlijkse winstgroei van 10 % zal verhogen. Kortom, goede cijfers en goede vooruitzichten.

In mijn column van 6 juni stelde ik de volgende constructie voor:
 
Koop aandeel Fortis op 26.90                                                       
Verkoop call FOR december 2009 30  -2.75
Verkoop put FOR december 2009 25 -3.85
Netto investering 20.30
 
1) Rendement bij verkoop
Op dit moment kan ik de gehele positie sluiten tegen de volgende prijzen:
 
Verkoop aandeel Fortis voor              29.30                                                   
Koop call FOR december 2009 30 4.35
Koop put FOR december 2009 25 2.85
Per saldo te ontvangen 22.10

Daarnaast is het aandeel vandaag ex-dividend en ontvangen we € 0,58. Ook als we nu besluiten de aandelen te verkopen. Per saldo ontvangen we dus 22.10 + 0.58 = 22.68. In twee maanden tijd hebben we dus 2.38 (22.68 – 20.30) verdient, oftewel bijna 12 %.

Vraag is of we de positie (gedeeltelijk) moeten sluiten of dat we moeten blijven zitten. De positie gedeeltelijk sluiten door alleen de call of put terug te kopen, vind ik niet verstandig. Je gokt daarmee op een bepaalde richting terwijl bij het tegelijkertijd verkopen van een call en put je juist geen richting nodig hebt om toch een mooi rendement te maken.

2) Rendement bij handhaven
Als we de positie sluiten, behalen we een rendement van bijna 12 % in 2 maanden. We kunnen ook besluiten de positie te handhaven. Ons maximaal nog te behalen rendement is als Fortis in 2009 boven de 30 noteert. Vanaf dit niveau maken we dan nog een koerswinst van 0.70. Daarnaast loopt de put waardeloos af en wordt de call uitgeoefend. We verdienen dan ook nog 7.20 aan optiepremie die we nu moeten afkopen als we de positie sluiten. Per saldo kunnen we dus nog maximaal 7.20 + 0.70 = 7.90 verdienen.

In totaal kunnen we vanaf dit niveau nog een koersrendement halen van 35.7 % (7.90 / 22.10). Op jaarbasis is dit 9.5 %. Daarnaast levert deze constructie vanaf dit niveau ook een dividendrendement op van 5.3 %. Op jaarbasis kunnen we dus nog 14.8 % verdienen. Hiervoor hoeft Fortis slechts te stijgen van 29.30 naar 30 euro. De gemiddelde analistenverwachting is dat de winst van Fortis in 2009 ongeveer 3.50 zal bedragen. Bij een koers van 30 houdt dat een koers/winstverhouding in van 8.4. Gegeven deze lage waardering lijkt het mij niet onwaarschijnlijk dat Fortis in 2009 hoger zal staan dan 30 euro. Ik denk dat de kans dus vrij hoog is dat u het verwachte jaarrendement van 14.8 % ook zult realiseren. Garanties zijn er echter niet.

Conclusie
Het hangt vooral van uw eigen risicobeleving af of u de positie wilt houden of wilt verkopen. Ik besluit genoegen te nemen met de gerealiseerde winst van 12 %. De markt is op dit moment erg onrustig. Mochten de aandelenmarkten weer dalen, dan kan ik eventueel besluiten deze of een andere positie op te zetten. Belegt u voor de lange termijn, dan kan ik echter goed begrijpen als u de positie handhaaft. Een jaarlijks rendement van bijna 15 % terwijl de koers hiervoor amper hoeft te stijgen, is immers best aantrekkelijk. Denk er wel aan dat u met een verkochte put meer risico loopt dan u misschien wel denkt. Daarnaast moet u natuurlijk ook goed kijken naar de spreiding en de wegingen van en in uw portefeuille.
 
drs Richard H.J. de Jong RBA is vermogensbeheerder bij Van Lieshout & Partners N.V., private bankers. Privé heeft hij positie in Fortis. Ook voor sommige cliënten heeft hij een positie in Fortis.