|
Vaste verbinding met KPN
De koersontwikkeling van het aandeel KPN is al tijden teleurstellend. In 2010 leverde de koers 7,8 % in en dit jaar is de koersdaling al 13,7 %. Zelfs als we corrigeren voor de hoge dividenden is het rendement negatief. Een rommelige opvolgingsstrijd heeft het sentiment gedrukt. En daar waar de vorige topman Scheepbouwer de aandeelhouder verwende met een hoog dividend en forse aandelen inkoopprogramma’s, heeft Eelco Blok, de nieuwe bestuursvoorzitter, het inkopen van aandelen ter discussie gesteld omdat hij de investeringen wil opvoeren.
Belangrijker nog lijken de structurele problemen met het business model: de marges op mobiele telefonie krimpen en de omzet ondervindt druk door de concurrentie van Skype en pingen. De vaste telefonie lijdt al jaren onder omzetdruk omdat steeds meer mensen hun vaste telefoon opgeven en louter nog mobiel bellen. Jarenlang konden omzet- en margedruk worden opgevangen door reorganisatie op reorganisatie te stapelen, maar op een bepaald moment kan men zich niet langer rijk blijven bezuinigen. Eens is de rek eruit.
De consensus verwachtingen van de analisten – die al deze elementen uiteraard meewegen – geven een stabiele verwachte winst per aandeel aan van 1,30 bij een gemiddeld dividend van 0,85. Bij een actuele koers van 9.30 betekent dit een koers/winstverhouding van 7,2 en een dividendrendement van 9,1 %. Bij een aandeel zonder groeiperspectief hoort geen hoge waardering, maar voor een waardebelegger lijken dit interessante niveaus, temeer indien we met opties het rendement verder kunnen opstuwen.
Mogelijkheid 1
Koop het aandeel KPN voor 9.30 en verkoop de call december 2015 met uitoefenprijs 10 voor 0.75. De netto investering is 8,55. Indien we eind 2015 moeten leveren op 10 dan verdienen we inclusief dividend jaarlijks 11,4 % per jaar op basis van samengestelde interest. Blijft de koers exact op 9.30 liggen, dan verdienen we de optiepremie zodat het totale rendement uitkomt op 10,1 %.
Mogelijkheid 2
We kopen het aandeel en verkopen naast de call ook de put december 2015 met uitoefenprijs 6 voor 0.85. De netto investering is dan 7.70. Als we op 10 moeten leveren, verdienen we 2.30 (10 – 7.70) ofwel 29,9 % over de looptijd. Het totale rendement inclusief dividend bedraagt 14,1 % per jaar. Bij een koers op exact 9.30 komt het totale rendement uit op 12,8 % per jaar.
Het maximale rendement van 14,1 % per jaar is ook te behalen zonder opties. In dat geval moet het aandeel stijgen naar 12.87.
Indien KPN op expiratiedatum onder 6 noteert moeten we aandelen bijkopen. Onze gemiddelde kostprijs is dan 6,85. Dit is 26 % onder de actuele koers. Geprojecteerd op de analistenramingen hebben we dan aandelen met een koers/winstverhouding van 5,3 en een dividendrendement van 12,4 %.
Let wel: de verkoop van de put leidt tot een margin verplichting. Bij deze koers en optiepremie is deze € 105,25 per contract.
Kees van Lieshout heeft positie in KPN via het Dutch Stock and Option Fund.
|